Gradinita Semiluna este un proiect care are ca scop integrarea in societatea romaneasca a copiilor de alta etnie.
Se adreseaza copiilor romani  in special, dar si acelora nascuti din casatoriile mixte dintre cetateni straini si romani.
Programul a inceput inca din anul 2003 ca  unitate particulara de invatamant prescolar al carei program se desfasoara dupa curricula sistemului de invatamant din Romania.Avand un program de zi prelungit, gradinita functioneaza in baza deciziei ISMB nr. 1411 din 23.10.2005 si este in curs de acreditare .Pe langa programa scolara romaneasca, in cadrul gradinitei, copiii invata in mod optional limba engleza,  limba araba, religia si cultura islamica.

Gradinita Semiluna
Gradinita Semiluna functioneaza cu  3 grupe: mica, mijlocie si mare, organizate in 3 sali de curs. In plus mai are  o sala de sport si o sala de mese, pe o suprafata totala de 170 mp.
Gradinita Semiluna
روضة و مدرسة الهلال Vă aşteptăm , dragi copii, cu braţele deschise, cu gânduri bune şi dragoste părintească, să păşiţi încrezători pe poarta Şcolii şi grădiniţei SEMILUNA , locul în care, cu siguranţă, vă veţi simţi ca acasă!

ADRESA: STR.
MUNTII GURGHIULUI , Nr.50-52, sector 6, Bucuresti
Reper: statia de metrou Crangasi
Tel:    0745.521.562
e-mail:       scoala_gradinita_semiluna@yahoo.com
Ne gasiti si pe Facebook: scoala_gradinita_semiluna
office@ gradiscoalasemiluna.ro

webcam
Ne naştem slabi şi avem nevoie de putere ; ne naştem neputincioşi şi avem nevoie de ajutor; ne naştem mãrginiţi şi avem nevoie de judecatã. Ceea ce ne lipseşte când venim pe lume, şi de care avem nevoie mai târziu ne este dat prin educaţie.”
(J.J. Rousseau)

Gradinita Semiluna ofera doua  tipuri de program, in functie de nevoile fiecarui copil sau de timpul parintilor:

PROGRAMUL MEDIU ( 07:30 - 13:30 )
07:30 -  deschiderea gradinitei
Intre orele 08:30 si 13:30 au loc urmatoarele activitati:
- Micul dejun;
- Activitati liber alese si complementare conform Programei Nationale;
- Gustare;
- Curs de dezvoltare personala, cantece in limba araba si engleza, religie islamica  si joaca in aer liber;
- Pranzul.

PROGRAMUL PRELUNGIT ( 07:30 - 18:00 )
07:30 - deschiderea gradinitei
Intre orele 08:30 si 18:00 au loc urmatoarele activitati:
- Micul dejun;
- Activitati liber alese si complementare conform  Programei Nationale;
- O activitate de curs si una de atelier/optional
- Gustare;
- Curs de dezvoltare personala, cantece in limba araba si engleza si joaca in aer liber;
- Pranzul;
-Efectuarea temelor (pentru scoala)
- Somnul;
- Gustarea de dupa amiaza;